niedziela , 8 września 2024

Granie na mac’u

Wprowadzenie

macOS (znany również jako OSX) to system operacyjny stworzony i wydany przez firmę Apple 24 marca 2001 roku. Jest on następcą systemu Mac OS (nie mylić z: macOS, tak ta spacja i duża litera M ma znaczenie w nazewnictwie) i choć są to systemy podobne z nazwy to architekturę mają zupełnie inną. Lecz jest jedna rzecz w której są te systemy podobne, a jest to granie.

Próby spopularyzowania grania na komputerach Macintosh

Komputery firmy Apple nigdy nie kojarzyły się z gamingiem co nie znaczy że nigdy firma nie próbowała tego zmienić. W 1999 roku Steve Jobs (jeden z założycieli firmy Apple) ogłosił program „Virtual Game Station” kosztujący 40$ był to emulator gier z pierwszego Play Station działający na komputerach macintosh (znanych obecnie jako komputery mac).

Ciekawym faktem jest też to że pierwsza część gry „Halo” powstawała na komputerach macintosh a cała seria gier Halo miała się stać exclusivem dla tych komputerów i co prawda pierwsza część ostatecznie ukazała się na komputerach macintosh to niestety na pierwsze części zaprzestano ponieważ firma Microsoft wykupiła producenta gry, Bungie i tym samy seria stała się exclusivem konsol Xbox i komputerów z Windowsem.

Najlepszy okres grania na mac’u

Gdybym miał podać najlepszy okres grania na mac’u to zdecydowania był by to przełom od roku 2006 do 2019. Rok 2006 był wyjątkowy bo to wtedy firma Apple zrezygnowała z procesorów IBM power PC i miała premiera pierwszych mac’ów z procesorami Intela, był to przełom bo wraz z procesorem zmieniła się architektura na x86 co ułatwiło sprawę z portowaniem gier na mac’a, a co za tym idzie przekonało to dużą część wydawców do wydawania swoich gier na mac’a. Niestety ten stan rzeczy zmienił się w roku 2019 wraz z premierą aktualizacji macOS Catalina.

Powody dlaczego garnie na mac’u nie jest obecnie popularne

Gdybym miał wymienić trzy powody dlaczego granie na mac’u nie ma się najlepiej to na pewno by to było: procesory Apple silicon, aktualizacja macOS Catalina i brak wsparcia dla Vulkana. Co do procesorów to po części przyczyniły do upadku grania na mac’u ale moim zdaniem procesory M1, M2 i M3 przyczyniły się do tego w niewielkim stopniu, bo co prawda architektura ARM nie jest kompatybilna z programami napisanymi z myślą o architekturze x86 a programy i gry uruchamiają się za pomocą warstwy emulacyjnej Rosetta to emulacja stoi na bardzo wysokim poziomie a spadki w wydajności nie są duże.

Moim zdaniem jeśli komuś będzie zależeć i zrobi natywną wersje pod M1 to gry będą stały na bardzo wysokim poziomie, najlepszy przykładem będą gry: Snow Runner i Baldur’s Gate III które wykorzystują 100% z możliwości procesora.

Jeśli chodzi o aktualizację macOS Catalina mam mieszane uczucia co do grania bo z jednej strony ta aktualizacja usunęła możliwość uruchamiania programów i gier 32 bitowych ale z drugiej strony dodała usługę Apple Arcade dzięki której na mac’i zawitało wiele nowych gier, mimo to gracze na tej aktualizacji dużo stracili, przed tą aktualizacją około 5% użytkowników platformy steam to byli Użytkownicy komputerów mac obecnie jest to około 0,5%.

Co do braku Vulkana moim zdanie to wielki strzał w stopę ze strony firmy, gdyby Apple zaimplementowało w swoim systemie Vulkana możliwe by było emulowanie gier tak jak na Linux’ie czyli za pomocą Protona. Dodanie Vulkana do sytemu nie jest ani trudne ani drogie więc podejrzewam że w przyszłości firma Apple zdecyduje się dodać Vulkana na mac’ach.

Czy na mac’ach da się sensownie grać w 2024?

Moje podejście do grania jest proste, jeśli jesteś prawdziwym hardcorowym graczem chcesz kupić mac’a i wykorzystywać go i do pracy i do grania a zależy ci koniecznie na mac’u bo chcesz korzystać z takich programów jak pages, numbers, itd. to zamiast brać komputer z wyższą specyfikacją to lepiej wziąć podstawową specyfikacje a za resztę kasy kupić konsole np. xbox series x|s lub playstation 5.

Jeśli jesteś niedzielnym graczem lub mac służy ci jako komputer dodatkowy np. bierzesz go na wyjazdy albo po prostu dostępne gry tobie odpowiadają i korzystasz z usługi Apple Arcade wtedy ma to sens. Aczkolwiek ostrzegam że nie warto kupować mac’a z lepszą specyfikacją tylko po to żeby od czasu do czasu pograć no chyba że komuś odpowiada jakie gry są dostępne na macOS a mac nie będzie tylko dodatkiem jeśli chodzi o gry i gdybym miał polecić jakiegoś mac’a do grania to był by to mac mini z następującą specyfikacją: Apple M2 Pro z 10 rdzeniowym CPU, 16 rdzeniowym GPU i 16 rdzeniowym systemem Neural Engine, 16 GB zunifikowanej pamięci RAM, 512 GB pamięci masowej SSD. I taka mała rada jeśli chcecie macbook’a do m.in. gier to nawet nie patrzcie na macbook Air bo z racji braku aktywnego chłodzenia poradzi sobie najgorzej.

Mam nadzieje że artykuł się wam spodobał, jest to mój pierwszy artykuł wiec jak chcecie to możecie dać mi rady i zastrzeżenia a w przyszłości postaram się poprawić.

A jeśli chcecie się więcej dowiedzieć na temat systemu operacyjnego macOS i grania na nim to polecam odwiedzić poniższe strony:
https://www.youtube.com/watch?v=ic7tCIZyKE8
https://www.youtube.com/watch?v=kuFP_yZaYVA
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przejście_Apple_na_procesory_firmy_Intel
https://pl.wikipedia.org/wiki/MacOS

About Klovy

Założyciel serwisu klovy.pl. Moje zainteresowania to: informatyka, słuchanie muzyki (najbardziej typu: Disco Polo, Dance, Pop itp.), czy również sporty (zarówno letnie jak i zimowe). Lubię także pomagać wielu osobom, szczególnie w branży IT, stąd zamysł o platformie Klovy.

Check Also

Jak Cloudflare wpływa na transfer danych na serwerze?

Cloudflare to popularna usługa CDN (Content Delivery Network) i zabezpieczeń internetowych, która wpływa na wiele …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *