Dla wielu z Was, a szczególnie niedoświadczonych ludzi wydaje się, że ten system może Wam sprawić niemałe kłopoty, a to wszystko głównie za sprawą znajomości poleceń. To nie jest główny wskaźnik, ale fakt, iż ludziom, którzy posiadają system operacyjny Windows byłoby ciężko przestawić się na coś nowego. Co różni Linuxa od popularnego giganta z Redmond (Microsoft)? m.in. różnią się wyglądem jak i dostępnością do pewnych funkcji z poziomu interfejsu graficznego.
Dalsze informacje o systemie Linux
Linux to otwarto-źródłowy, bezpłatny system operacyjny udostępniany w ramach licencji GNU (licencja wolnego i otwartego oprogramowania). Duży wpływ na popularność ma licencja Linux, która jest darmowa, a sam system możliwy do zainstalowania na większości urządzeń, nawet na starszych komputerach, co na samym starcie daje w/w systemowi sporą przewagę nad systemem od giganta z Redmond.
Dużo osób na samym początku zraża się (niepotrzebnie) do Linuksa przez “słynne” czarne okienko, w którym pojawiają się jakieś informacje. Nie musisz jednak korzystać tylko z terminala aby cokolwiek zrobić, większość dystrybucji pozwala na zarządzanie systemem w prosty i przyjemny sposób za pomocą interfejsu graficznego. Linux jest wszędzie. Cały system Android jest w oparciu o kernel (po polsku jądro lub zgodnie z wcześniejszą alegorią silnik) Linuksa.
Kiedy warto zainteresować się systemem Linux?
Tym systemem interesować się można zawsze, szczególnie wtedy gdy dość często korzystamy z sieci czy też wykonujemy na komputerze bardziej skomplikowane prace. Najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo, co najbardziej cechuje Linuxa, drugim są aplikacje i koszty ich potencjalnych licencji.
W przypadku w/w systemu i systemów unixowych bezpieczeństwo stoi na bardzo wysokim poziomie – Linux jest praktycznie niewrażliwy na wirusy czy dialery oraz na bezpośrednie włamania (pod warunkiem poprawnego korzystania z systemu). Super jest też to, że wiele programów, które są na systemie Windows da się je uruchomić bez żadnych problemów na Linuxie. Wszystkie programy linuxowe są na licencji GPL.
Linux jest idealny dla programistów. Linux wspiera niemalże większość głównych języków programowania, takich jak Java/Python/C/C++/Rust. Praca z tymi językami w środowisku opartym o Linuksa jest o wiele przyjemniejsza i łatwiejsza.
Jaką wybrać dystrybucję na samym początku?
W dzisiejszym świecie dystrybucji mamy masę i ciężko ogarnąć, która byłaby dla nas jedną z najlepszych i tym samym najprostszą w obsłudze dla niedoświadczonych bądź tych, którzy nigdy nie mieli jeszcze okazji testować Linuxa. Najpierw zacznij uczyć się od Linux Minta, a później od Ubuntu. Oba te systemy bazują na Debianie.
Linux Mint – bardzo przypomina system Windows i jest prosty w obsłudze. Dystrybucja została przystosowana do użytkowników zaczynających używać Linuksa, jednakże jest używana również przez bardziej zaawansowanych użytkowników.
Główne środowiska graficzne Minta to Cinnamon i MATE. Istnieją też wersje ze środowiskami KDE i Xcfe. Dystrybucja stawia na łatwość użytkowania. Z tego względu zawiera niewolne oprogramowanie, umożliwiające np. słuchanie utworów w formacie MP3 od razu po instalacji. Dystrybucja zawiera też wiele własnych, graficznych, łatwych w obsłudze narzędzi do konfiguracji systemu.
Ubuntu – najczęściej wykorzystywany system Linux do nauki w szkole. Jest ona przeznaczona głównie na komputery osobiste, do użytku domowego. Istnieje jednak możliwość użycia jej jako systemu serwerowego. Ponadto producent promuje ją jako dystrybucję do netbooków, smartphone’ów, a nawet nowoczesnych telewizorów.