Na przykładzie arkusza INF.02 z czerwca 2023 r. – sesji letniej. Pozostałe sesje wyglądają podobnie, więc nie będę co chwilę pokazywał tak naprawdę wciąż tego samego : ) .
- Zaczynamy od zmiany adresu IP na karcie sieciowej, w moim przypadku przydzielę taki adres. UWAGA! – Pamiętajcie również o tym, aby nie nadawać takiego samego lokalnego adresu IP, np. 192.168.0.3 innemu komputerowi – gdyż wtedy będzie występował konflikt.
- Po zatwierdzeniu zmian w karcie sieciowej możemy przejść do zalogowania się na routerze. Zazwyczaj domyślnym adresem IP dla routera jest: 192.168.0.1. Dane do logowania routera znajdziesz pod spodem na etykiecie. Potem musimy zmienić dane do logowania.
- Po w/w czynnościach możemy przystąpić do konfiguracji WAN wg podanego polecenia.
4. Ukończyliśmy konfigurację interfejsu WAN. Teraz pozostaje nam skonfigurować interfejs LAN – łącznie z serwerem DHCP.
5. Po wstępnej zakończonej konfiguracji, ponownie przystępujemy do zmiany adresu IP na karcie sieciowej, ponieważ abyśmy mogli zalogować się na router, musimy znajdować się w tej samej sieci.
6. Przechodzimy do rezerwacji dla przewodowego interfejsu sieciowego stacji roboczej.
- Wykonaliśmy przykładową konfigurację routera TP-Link Omada ER605 pod egzamin zawodowy i życzymy wszystkim uczniom z klas trzech na profilu technik informatyk pomyślnych, dobrych wiatrów a przede wszystkim powodzenia : )
Potrenować możesz tutaj: https://emulator.tp-link.com/er605_un_1.0/index.html