Wiele jest czynników, które powodują, że sprzęt nie uruchamia się bądź ma dziwne zachowania. Przyczyn jest masa, jednym z nim jest np. układ KBC odpowiadający ogółem mówiąc za kontrolę klawiatury oraz touchpada, spełnia oczywiście także inne zadania o których opowiem w dalszej części artykułu.
Co to jest układ KBC?
Układ KBC to jeden z elementów, który znajduje się na płycie głównej. Głównymi funkcjami KBC są: kontrola klawiatury i touchpada. Do innych zadań należy monitorowanie oraz kontrola temperatury procesora poprzez regulację prędkości obrotowej wentylatorów, kontrola podświetlenia matrycy, działania przycisków multimedialnych, przełączników WiFi i Bluetooth, ładowania baterii.
Awaria takiego układu jest konieczna do jego wymiany, ale niektóre z układów KBC mogą być programowane. W przypadku awarii tego typu układu, oprócz wymiany, konieczne jest przeprowadzenie niezbędnego procesu programowania. W innych przypadkach uszkodzenie może dotyczyć jedynie samego wsadu. Może dojść np. podczas zalania lub awarii klawiatury.
Objawy związane z koniecznością przeprowadzenia programowania układu KBC są analogicznie takie same jak w przypadku BIOS-u (np. brak działania płyty głównej). Aby przeprowadzić programowanie takiego układu po jego wymianie lub proces naprawczy uszkodzonego wsadu, ważny jest do tego specjalny programator.
Krok po kroku wymiana układu KBC:
1) Demontaż płyty głównej z laptopa lub komputera PC
2) Diagnostyka wstępna płyty głównej z określeniem rodzaju usterki
3) Wylutowanie wadliwego układu KBC
4) Oczyszczenie pól lutowniczych oraz sprawdzenie stanu laminatu oraz ścieżek
5) Wykonanie programowania KBC odpowiednim firmware
6) Wlutowanie nowego układu KBC (EC)
7) Sprawdzenie poprawności działania kości flash po wymianie
8) Montaż komputera oraz końcowe testy sprawdzające poprawność naprawy
9) Przygotowanie urządzenia do wydania po naprawie
Układ KBC jako w schematach:
Schemat blokowy np. laptopa HP DV5 gdzie umiejscowiony jest układ KBC (EC) względem
innych podzespołów oraz szyny jakimi jest połączony z konkretnymi urządzeniami. Schemat płyty głównej, który przedstawia wszystkie wyprowadzenia układu KBC i funkcje im przypisane.
Funkcje jakie pełni układ KBC mogą się różnić w zależności od jego modelu i konstrukcji płyty głównej w której został zastosowany. W niektórych konstrukcjach przydzielany jest mu jeszcze większy zakres funkcji a w niektórych konstrukcjach wręcz przeciwnie.